Конспект уроку: Вивчаємо минуле за історичною картою (мапою) , 5 клас

Конспект уроку допоможе вчителю краще розповісти про значення історичних карт у вивченні подій минулого, навчити учнів читати карту, орієнтуватися в історичному просторі та співвідносити події з територією. Матеріал подано послідовно і доступно для підготовки перед уроком і кращого пояснення, як за допомогою мапи досліджувати історичні явища та процеси. Конспект уроку сприяє розвитку в учнів просторового мислення, уважності та навичок роботи з джерелами візуальної інформації.

  • 3 сторінки документу;
  • матеріал для вчителя історії 5 класу;
  • файл у форматі .pdf

Ваш конспект у форматі pdf:

Зміст конспекту

Тема: «Вивчаємо минуле за історичною картою (мапою)»
Мета: дати визначення поняттю «історична карта», «атлас», «легенда карти»; проаналізувати основні елементи історичної карти, пояснювати за допомогою легенди карти умовні позначення, їх значення; ознайомити здобувачів освіти з правилами роботи з контурною картою; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; інформаційно-цифрова компетентність; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати в учнях засобами уроку впевненість у своїх силах, виконавську дисципліну, акуратність, охайність, почуття гордості за якісно виконане завдання.
Очікувані результати. Після цього уроку учні будуть: знати поняття «історична карта», «атлас», усталені символи умовних позначень на історичній карті; вміти виокремлювати основні елементи карти, сталі та змінні об’єкти карти та пояснює їх значення; позначати розміщення об’єктів на контурній карті; визначати на карті положення географічних об’єктів, культурно-історичних пам’яток, місця історичних подій.
Обладнання: підручник: Вступ до історії України та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. – Тернопіль: Астон, 2022. – 192 с.; атлас: «Історія України. 5 клас» (ДНВП «Картографія»).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація знань.
Метод «Таблиця З-Х-Д». Пригадайте все, що ви пам’ятаєте про карту з предмету «Я досліджую світ». Запишіть цю інформацію у першу колонку. У другу колонку внесіть те, що ви хочете дізнатися з теми уроку, заповнивши прогалини у своїх знаннях.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розгляньте карти та написи під ними (с. 92-94). Допоможіть Кліо зрозуміти, які бувають карти. 
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План 
Історична карта.
Навчальні історичні карти.
Вчимося працювати з контурними картами.

V. Закріплення вивченого матеріалу.
 Бесіда 
VІ. Підсумки уроку.
Прийом «Підіб’ємо підсумки»