Конспект уроку: Таємнича наука – історія, 5 клас

Конспект уроку допоможе учням відкрити для себе історію як захопливу й загадкову науку, що розповідає про життя людей у різні епохи. Матеріал подано просто і доступно, що сприяє розумінню того, як минуле впливає на сучасність і майбутнє. Учні зможуть зануритися у світ минулих подій, ознайомитися з цікавими фактами, видатними постатями та визначними подіями. Такий підхід формує інтерес до пізнання історії, розвиває критичне мислення, уміння аналізувати і робити висновки, а також виховує повагу до культурної спадщини та досвіду попередніх поколінь.

  • 4 сторінки документу;
  • матеріал для вчителя історії 5 класу;
  • файл у форматі .pdf

Ваш конспект у форматі pdf:

Зміст конспекту

Тема: «Таємнича наука – історія»
Мета: сформувати уявлення в здобувачів освіти про історію як науку про розвиток людства; ознайомити з професією «історика» та «історикині» на прикладах Олександри Єфименко, Михайла Грушевського, Дмитра Яворницького, Наталії Полонської-Василенко; створити умови для усвідомлення школярів частиною родини й народу; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності; інформаційно-цифрова компетентність; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати засобами історії громадянську свідомість, зорієнтовану на патріотичне почуття приналежності до власної країни та до її спільних історичних, політичних і культурних цінностей, а також на демократичні пріоритети й злагоду в суспільстві.
Очікувані результати. Після цього уроку учні будуть: знати поняття «історія»; вміти за допомогою вчителя використовувати пошукові системи та добирати інформацію/інформаційні джерела на історичну тематику за заданими критеріями; усвідомлювати себе частиною родини, народу, громадянства держави, людської спільноти в цілому.
Обладнання: підручник: Вступ до історії України та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. – Тернопіль: Астон, 2022. – 192 с.; атлас: «Історія України. 5 клас» (ДНВП «Картографія»).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь.
Хід уроку
І. Організаційна частина.

Вітання і перевірка відсутніх учнів.
Створення сприятливої психологічної атмосфери уроку та формування позитивного емоційного налаштування на навчання.
ІІ. Актуалізація знань.
Фронтальна бесіда
Про кого і про що можна дізнатися, вивчаючи історію?
За допомогою чого можна краще пізнати історію? 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь вчителя. Сьогодні ми розпочинаємо вивчення першого розділу «Науки, що вивчають минуле». Розгляньте малюнок на с. 13. Кліо завітала в гості до трипільців, які жили на території України 5-7 тисяч років тому. Назвіть 5 фактів, які можна дізнатися про життя трипільців з цієї ілюстрації (коментований перегляд та інтерпретація візуальних джерел).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План 
Історія як наука про розвиток людства.
Професія «історик» й «історикиня».
Історія людини й родини – частина історії України.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
 Бесіда
Що вивчає наука історія? 
Кого називають істориками й історикинями?
На які питання шукають відповідь дослідники й дослідниці історії?
Чому важливо вивчати історію своєї родини?
VІ. Підсумки уроку.
Метод «Прес». Учні висловлюють свої думки стосовно уроку за алгоритмом. «Ми вивчили… Ми навчилися … Нас зацікавило … Отже, …»
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 2 «Таємнича наука – історія». Завершити створення родинного дерева.