Зміст конспекту
Тема: «Права та обов’язки людини. Правові пам’ятки людства й України»
Мета: ознайомити здобувачів освіти з поняттям «права людини», «обов’язки людини»; прослідкувати, як змінювалися права людини протягом історії на прикладах правових пам’яток людства та України; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; інформаційно-цифрова компетентність; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати толерантність й повагу до різних поглядів, уміння знаходити порозуміння з іншими людьми задля досягнення суспільно значущих цілей.
Очікувані результати. Після цього уроку учні будуть: знати сучасні стандарти прав людини; документи, що їх визначають; способи захисту прав людини в сучасному світі; вміти обґрунтовувати важливість поваги прав людини і громадянина та дотримуватися обов’язків громадянина; аргументувати потребу спільних правил і законів, а також необхідність їх дотримуватися; розуміти відповідальність за свою поведінку, якщо вона призводить до порушень гідності інших людей чи до неможливості реалізації їх прав; необхідність поводитися з повагою до прав інших осіб.
Обладнання: підручник: Вступ до історії України та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. – Тернопіль: Астон, 2022. – 192 с.; атлас: «Історія України. 5 клас» (ДНВП «Картографія»), Конституція України.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вітання і перевірка відсутніх учнів.
Створення сприятливої психологічної атмосфери уроку та формування позитивного емоційного налаштування на навчання.
ІІ. Актуалізація знань.
Виконайте інтерактивну вправу.
Бесіда
Які відносини називають суспільними?
Що таке мораль?
Чи змінювалося становище чоловіків і жінок упродовж історії?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Коментований перегляд та інтерпретація візуальних джерел. Разом із Кліо розгляньте ілюстрації (с. 174). Що вам відомо про зображені документи? Назвіть поняття, яке об’єднує ці світлини.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План
Права та обов’язки людини.
Правові пам’ятки людства.
Правові пам’ятки України.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда
VІ. Підсумки уроку.
Прийом «Підіб’ємо підсумки»