Зміст конспекту
Тема: «Перетворення історії на науку»
Мета: проаналізувати процес становлення історії як науки та описати історичні дослідження на сучасному етапі; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; інформаційно-цифрова компетентність; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати толерантність й повагу до різних поглядів, уміння знаходити порозуміння з іншими людьми задля досягнення суспільно значущих цілей.
Очікувані результати. Після цього уроку учні будуть: знати поняття «історична школа», «історичний факт»; імена видатних вчених-істориків світу від давнини до сучасності; вміти укладати кодекс честі історика-професіонала; розуміти професійні якості, якими повинні володіти сучасні історики/історикині.
Обладнання: підручник: Вступ до історії України та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. – Тернопіль: Астон, 2022. – 192 с.; атлас: «Історія України. 5 клас» (ДНВП «Картографія»).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Коментований перегляд та інтерпретація візуальних джерел. Разом з Кліо прочитайте уважно назву параграфа і розгляньте ілюстрації (с. 118). Поміркуйте, що їх об’єднує.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План
Як відбувалося становлення науки історія?
Що досліджують історики в наш час?
Що таке історична школа?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда
VІ. Підсумки уроку.
Прийом «Підіб’ємо підсумки»