Конспект уроку: Людина й довкілля  протягом історії, 5 клас

Конспект уроку допоможе вчителю краще розповісти про взаємозв’язок між людиною та навколишнім середовищем у різні історичні епохи, про те, як природа впливала на спосіб життя, господарювання та переселення людей. Матеріал подано послідовно і доступно для підготовки перед уроком і кращого пояснення змін у ставленні до довкілля з часів первісного суспільства до сьогодення. Конспект уроку сприяє формуванню в учнів екологічного мислення, розуміння відповідальності людини за збереження природи та усвідомлення історичної ролі природного середовища в розвитку цивілізацій.

  • 3 сторінки документу;
  • матеріал для вчителя історії 5 класу;
  • файл у форматі .pdf

Ваш конспект у форматі pdf:

Зміст конспекту

Тема: «Людина й довкілля протягом історії»
Мета: проаналізувати взаємодію людини і довкілля протягом історії на прикладах господарювання і отримання ресурсів; сформувати в здобувачів освіти розуміння того, що людина є частиною природи і повинна її берегти та охороняти; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; екологічна грамотність і здорове життя; математична компетентність; інформаційно-цифрова компетентність; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати кращі риси української нації – працелюбність, прагнення до свободи, любові до природи.
Очікувані результати. Після цього уроку учні будуть: знати поняття «довкілля», причини, чому ми маємо охороняти й берегти природу; уміти наводити приклади впливу діяльності людини на навколишнє середовище в часі і просторі, взаємодії людини і природи; усвідомлювати необхідність відповідального господарювання та споживання; пропонувати конкретні механізми і діяти для збереження навколишнього середовища.
Обладнання: підручник: Вступ до історії України та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. – Тернопіль: Астон, 2022. – 192 с.; атлас: «Історія України. 5 клас» (ДНВП «Картографія»).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вітання і перевірка відсутніх учнів.
Створення сприятливої психологічної атмосфери уроку та формування позитивного емоційного налаштування на навчання.
ІІ. Актуалізація знань.
Вибіркова презентація інстаграм-галереї про топ-5 визначних постатей України (решта індивідуальних та групових творчих проєктів будуть продемонстровані на спеціальному уроці в кінці семестру)
Бесіда
Що таке періодизація історії?
Як події світової історії впливали на історію України?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Коментований перегляд та інтерпретація візуальних джерел. Розгляньте ілюстрацію (с. 153). Яка проблема людства відображена на картинці?
ІV. Вивчення нового матеріалу.

План 
Людина й довкілля протягом історії.
Людина й довкілля: господарювання та проблема ресурсів.
Людина як частина природи.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
 Бесіда 
VІ. Підсумки уроку.
Прийом «Підіб’ємо підсумки»