Зміст конспекту
Тема: «Науки, які допомагають пізнавати історію»
Мета: сформувати уявлення в здобувачів освіти про допоміжні історичні дисципліни; дати визначення поняттю «метод» та ознайомити з методами природничих наук в історичних дослідженнях; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; інформаційно-цифрова компетентність; уміння вчитися впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати особистість, яка здатна постійно самовдосконалюватися, адекватно і гнучко реагувати на соціальні зміни.
Очікувані результати. Після цього уроку учні будуть: знати поняття «допоміжні історичні дисципліни», назви і предмет вивчення допоміжних історичних дисциплін; вміти за допомогою вчителя виявляти, розрізняти причини і приводи, результати і наслідки історичних подій, явищ, процесів; розуміти значення історії та допоміжних історичних дисциплін для вивчення та розуміння минулого.
Обладнання: підручник: Вступ до історії України та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / Г. М. Хлібовська, М. Є. Крижановська, О. В. Наумчук. – Тернопіль: Астон, 2022. – 192 с.; атлас: «Історія України. 5 клас» (ДНВП «Картографія»).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вітання і перевірка відсутніх учнів.
Створення сприятливої психологічної атмосфери уроку та формування позитивного емоційного налаштування на навчання.
ІІ. Актуалізація знань.
Вибіркова презентація родинних дерев
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Коментований перегляд та інтерпретація візуальних джерел. Як ви думаєте, що зображено на ілюстрації (с. 21)? Висловіть припущення, як це зображення пов’язане з темою уроку. Зобразіть своє побажання гарного дня своїм однокласникам й однокласницям у вигляді піктограми.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План
Допоміжні (спеціальні) історичні дисципліни.
Що таке метод? Метод спостереження. Усна історія.
Загальнонаукові методи.
1. Робота з навчальним текстом.
2. Робота над поняттям. Метод – це …
Дослідницький проєкт. Робота з рубрикою «Галявина творчості» (с. 24).
Робота в парах. Використовуючи метод аналізу, дослідіть ручку, якою ви пишете. За допомогою порівняльного методу зіставте свою ручку та свій олівець. Що між ними спільного, а що їх відрізняє?
Формулювання дослідницьких питань для дослідження джерел історичної інформації за питаннями рубрики «Барвограй ідей» (с. 26).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра «Встановлення пропущених слів у реченні».
VІ. Підсумки уроку.
Прийом «Мікрофон». А зараз уявіть, що ви працюєте репортером солідного історичного видання, під назвою, наприклад, «Нумізмат». Ваш номер