ВСЕ ПРО НУШ: НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА. ОСОБЛИВОСТІ ВИКЛАДАННЯ ПРЕДМЕТІВ

ВСЕ ПРО НУШ: НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА. ОСОБЛИВОСТІ ВИКЛАДАННЯ ПРЕДМЕТІВ

Яка з Типових навчальних програм відповідає Державному стандарту: варіант1 чи варіант2?

До 12 грудня на сайті МОН України тривали громадські обговорення двох проектів Типової навчальної програми. Обидва варіанти затверджені (під керівництвом О. Я. Савченко та під керівництвом Р. Б. Шияна), адже відповідають вимогам нового Державного стандарту початкової освіти.

До того ж Міністерство освіти і науки України оприлюднило список нетипових освітніх програм, за якими Державна служба якості освіти дозволила викладати в початкових класах, що навчатимуться за новим Стандартом початкової освіти.

Так, у Держслужбі вирішили, що новому Стандарту початкової освіти відповідають такі програми:

  • «Освітня програма для 1–2 класу за системою розвивального навчання Д. Б. Ельконіна, В. В. Давидова та інших» (автори І. П. Старагіна, Г. М. Захарова, Г. В. Жемчужкіна, К. І. Пінсон, О. А. Перепелиця, Н. П. Сосницька);
  • «Освітня програма для 1–2-х класів початкової школи за педагогічною технологією “Росток”» (автор Т. О. Пушкарьова);
  • «Освітня програма “Початкова школа: освіта для життя”» (авторський колектив Київського університету імені Бориса Грінченка, науковий керівник В. О. Огнев’юк);
  • «Освітня програма “На крилах успіху” для учнів 1–2-х класів закладів загальної середньої освіти» (Інститут педагогіки Національної академії педагогічник наук, науковий керівник А. Д. Цимбалару);
  • «Освітня програма першого циклу початкової освіти за вальдорфською педагогікою» (Асоціація вальдорфських ініціатив в Україні, автори Д. Ю. Косенко та О. І. Мезенцева);
  • «Освітня програма для 1–2-х класів закладів загальної середньої освіти за системою розвивального навчання» (Центр психології і методики розвивального навчання, автори С. В. Ломакович, Л. І. Тимченко, С. О. Жукова, О. М. Кондратюк);
  • «Освітня програма для 1–2-х класів “Світ, в якому я живу”» (видавництво «Навчальна книга-Богдан», керівник професор С. І. Якименко);
  • «Освітня програма початкової освіти в науково-педагогічному проекті “Інтелект України”» цикл І (1–2 класи) (наук. кер. І. В. Гавриш).

Чи може вчитель самостійно обрати кількість годин для інтеграції?

Може. Головне — виконувати вимоги Державного стандарту початкової освіти.

Який предмет викладатимуть учителі образотворчого мистецтва в 1-му класі Нової української школи?

У НУШ передбачено інтегрований предмет «Мистецтво».

Відповідно до угоди з ЦК Профспілки педагогічних працівників МОН можна «передавати уроки з окремих предметів у початкових класах, в т. ч. уроки іноземної мови, фізичної культури, образотворчого мистецтва, музики, інформатики лише спеціалістам за наявності об’єктивних причин та обов’язкової письмової згоди вчителів початкових класів, забезпечуючи при цьому оплату праці відповідно до положень п. 74 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти».

Упродовж 2018/2019 навчального року я навчатиму 1-йклас. Проте вже в 2-мукласі до складу інтегрованого предмету «Я досліджую світ» входить інформатична галузь. Чи зможу я викладати усвоєму класі цей предмет, якщо маю лише сертифікат «Курс Microsoft із цифрових технологій» за 2011 рік і не проходила курси для вчителів початкових класів, які викладають інформатику?

Щодо цього діють ті самі правила, визначені Галузевою угодою між Міністерством освіти і науки Українита ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016–2020 рр. Передавати уроки з окремих предметів у початкових класах, у т. ч. уроки іноземної мови, фізичної культури, образотворчого мистецтва, музики,інформатики, лише спеціалістам потрібно за наявності об’єктивних причин та обов’язкової письмової згоди вчителів початкових класів, забезпечуючи при цьому оплату праці відповідно до положень п. 74 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

У нашій школі був урок ритміки за рахунок одного уроку фізкультури. Яким чином продовжити таку практику? Чи можна два уроки фізкультури дати вчителеві початкових класів, а один —учителеві ритміки (вона і хореограф, і вчитель фізкультури), склавши відповідну освітню програму для цього уроку на основі типової? Якщо так, то як назвати цей урок?

Так, це можна зробити. Проте вчитель початкових класів має письмово погодитися передати годину фізичної культури іншому вчителеві (хореографії). Водночас урок все одно матиме назву фізична культура.

Чи потрібно директорові школи погоджувати з начальником управління (відділу) освіти питання призначення педагогічних працівників?

Закон України «Про освіту» запровадив для шкіл кадрову автономію. Отже, керівник закладу освіти має самостійно приймати на роботу педагогічних працівників і не погоджувати це з управлінням (відділом) освіти (управління освіти позбавлені права винаймати працівників).

Кадрова автономія передбачена статтями 1 і 23 ЗаконуУкраїни «Про освіту», а норма про обов’язок керівника школи набирати педагогічних працівників передбачена статтею 26 ЗУ «Про загальну середню освіту».

Також стаття 25 (п. 3) цього Закону говорить, що «засновник або уповноважена ним особа не має права втручатися в діяльність закладу освіти, що здійснюється ним у межах його автономних прав, визначених законом та установчими документами».

Яким є середовище для інклюзивної освіти? Як оцінювати дітей із особливими потребами?

Вичерпні відповіді на ці й інші запитання щодо інклюзивного навчання можна отримати, пройшовши безкоштовний онлайн-курс «Робота вчителів початкових класів із дітьми з особливими освітніми потребами» на платформі EdEra.

За рахунок якого часу проводитимуть ранкові зустрічі? Скільки хвилин вони мають тривати?

Ранкова зустріч — це зустріч на початку дня всієї групи дітей із педагогом. Їй присвячують не більше 20 хв.

Це щоденна практика, під час якої вчитель із учнями об’єднуються в коло та виконують декілька пізнавальних різнопланових діяльностей. Метою зустрічі є створення доброзичливої атмосфери для привітання, обговорення новин або інших питань, налаштування на тему дня/тижня, обміну враженнями. Ранкову зустріч можна проводити на свіжому повітрі (за гарної погоди) або в шкільних приміщеннях. Зазвичай вона є початком першого уроку дня — уроку інтегрованого курсу «Я досліджую світ» (за Типовим планом — 7 год на тиждень). Неприпустимо збирати учнів на ранкову зустріч раніше, ніж вони мають приходити до школи зазвичай!

Упорядковано за матеріалами сайтів:

  1. mon.gov.ua, osvita.ua, nus.org.ua, платформи EdEra.

ОСНОВА

Категорія: Початкові класи | Додав: morozallaiwanowna (28.08.2018)
Переглядів: 1551 | Теги: нуш | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]